Midas Haymana Termal 0(312) 658 00 00

15 Ağu

Şifalı Sular Nasıl İyileştirir ?

Şifalı Sular Nasıl İyileştirir?

 

Şifalı sular yani kaplıcalar sağlıkla ilgili oldukça eski bir iyileştirme yöntemidir. Özellikle, ülkemizde İç Anadolu Bölgesinde yoğun şekilde bulunan kaplıcalar, yer altından çıkan şifalı sular sayesinde hastaların çeşitli rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Şifalı suların rahatsızlıklara iyi gelmesi ve hastalıkları yok etmesi için öncelikle doğru kaplıca seçimi oldukça önemlidir. Çünkü, şifalı sular her ne kadar şifa dağıtır nitelikte olsa da rahatsızlıkları gidermek için içeriğinde yer alan minerallere dikkat etmek gerekir.

 

Kaplıcaların şifalı suları tıp dilinde balneoterapi olarak bilinmektedir. Şifalı sulardan çıkan hava ve su zerrecikleri vücuda, kemiklere ve deriye nüfuz ederek, kişinin rahatsızlıklardan kurtulmasını sağlamaktadır. Ayrıca, şifalı sular ile vücuda yapılan masaj, fizik tedavi ve diğer iyileştirme yöntemleri hastalıkların kısa sürede yok edilmesini sağlamaktadır.

 

 Şifalı Sular Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 

Şifalı sular insan vücudunda pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Öncelikle, kas ve kemik rahatsızlıkları şifalı suların iyileştirme yöntemleri ile çözüme ulaştırılan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Eklem ağrıları ve bölgesel romaztizmal rahatsızlıklar kaplıcaların tedavisi sayesinde giderilebilir.

 

Sindirim ve solunum sisteminde yer alan rahatsızlıklar da özellikle kaplıcaların buhar odası yöntemi kullanılarak, yok edilen rahatsızlıklar arasındadır. Bunların yanı sıra cilt sorunları ve deri problemleri de balneoterapi alanında tedavi edilmektedir. Bazı kaplıcalar ve şifalı sular içilerek de tedavi etme imkanına sahiptir. Özellikle, idrar yolu ve sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklarda genellikle şifalı sular içilerek, bu rahatsızlıklar giderilmeye çalışılır.

Son zamanlarda psikolojik ve travmatik rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinen şifalı sular, rahatlama, masaj ve dinlenme için de misafirler tarafından tercih edilmektedir.

 

 Şifalı Sular ile Uygulanan Kürler

 

Şifalı sular ile uygulanan kürler vücudun rahatsızlıklardan arınması için yardımcı olurken, aynı zamanda toksinlerin atılmasını da sağlamaktadır. Özellikle, banyo kürü olarak uygulanan bu yöntem, sıcaklığı 20C üzerinde olan buhar odalarında yapılmaktadır. Su içeriğinde bulunan pek çok mineral, vücuda yararlı element, maden tuzu ve şifalı su gazı sayesinde vücut toksinlerden arınmaktadır. Özellikle, banyo kürü uygulamalarında rahatsız olan kişinin bu odalarda yatması ya da dinlenmesi önerilir. Başta, eklem rahatsızlıkları olmak üzere diz ve eklem bölgelerindeki kireçlenmelere de iyi gelen banyo kürleri, kişinin romatizmal rahatsızlıklardan kısa sürede kurtulmasına da yardımcı olmaktadır.

Şifalı sularda içme kürleri de en sık uygulanan yöntemler arasındadır. Şifalı olarak tescillenmiş sular, kişinin hastalığına göre belirli bir süre içilmesi gerekmektedir. Su içeriğinde bulunan kalsiyum, mineral ve kükürt gibi elementler sayesinde vücuttaki rahatsızlıklar şifa bulmaktadır.