Midas Haymana Termal 0(312) 658 00 00

Haymana

25 Tem

Haymana

Ankara`ya bağlı bir ilçe olan Haymana kaplıcaları ile ünlüdür. Geçmişinde Hitit, Frigya, Pers, Galat, Roma-Bizans hâkimiyetine şahit olmuş bir yerleşim yeridir. İlçe nüfusunu Türkler ve 17. ila 19. yüzyıllarda buraya iskân edilen Boşnak, Tatar, Laz, Türkmen ve Kürt aşiretleri oluşturmaktadır. Haymana’nın nüfusu 2017’de yapılan son sayımlara göre 27.277’dir. Kozmopolit bir nüfusu olan belde özellikle 2010 yılından sonra çok göç vermiştir. Yenilenmiş otobanı çift şerit hizmet vermekte olup, Ankara’dan ulaşım bir saat kadardır.

COĞRAFYA

Haymana’nın jeolojik yapısı çok ilgi çekicidir ve bu konuda bir çok akademik araştırma yapılmıştır. İlçenin yer altı zenginlikleri ilk çağlarda meydana gelen fay kırıkları sebebiyle oluşmuştur. Fayların altında oluşan su birikintileri şifalı kaplıca sularının oluşmasını sağlamış, yapılan kazılarla bu sular yer yüzüne çıkarılmıştır. Haymana’yı gezerken karşılaşılan bazı kayalıklar bu jeolojik yer hareketlerini ve fay kırıklarını gösterir.

ŞİFALI KAPLICA SUYU

Haymana’nın yer altı suyu mineral bakımından çok zengin ve şifalıdır. Dünyanın en faydalı sularındandır. Yer altı suyu kaynağından 44.5°C çıkar ve soğutulmadan veya ısıtılmadan hemen kullanıma uygundur. Bu sebeple minerallerini kaybetmeden kullanıcıyla buluşur ve en üst faydayı sağlar. Haymana’nın termal suyu tarihin en eski zamanlarından beri kullanıcılarına şifa dağıtmaktadır. Suyun kaynak akım değeri 4.8 lt/sn, Ph değeri 6.8 dolayındadır. Suyun bileşimi; bikarbonat, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve karbondioksitten oluşmaktadır .